Minu juuksurid

Ilma erilise sissejuhatuseta. Istuda kord kuus või pisut harvemini toolis ning peeglis iseendaga aru pidada, on viinud mind kokku juuksuritega. Ma lasen peaaegu iga kord lõigata sama soengu. 

1989, Agnes

Agnes oli mu esimene juuksur alevis, keda ma mäletan. Tumedate keemiliste lokkis juustega, kahe lapse ema. Agnes palju ei rääkinud. Agnes kaua juuksurina ei töötanud. Agnes jäi Tartu Ülikooli õigusteaduskonnast poole punktiga joone alla ning seejärel õppis juuksuriks, misjärel elu viis ta oma rada. Agnes elas üksvahe mu lapsepõlvesõbra vanaemaga samas majas. Luurasime sõbraga ta ukse taga, kui Agnes ja külalised viina võtsid. Sain seltskondlikust vestlusest teada uusi roppsõnu. Viimati nägin Agnest oma alevi naabri matustel peielauas.

1990, Ly

Ly on alevis rohkem naistejuuksur. Lüheldast kasvu ja kõhn. Mu ema käis tema juures juukseid lõikamas ja mustaks värvimas, käib siiani, siis lõigati minulgi juukseid. Käisin Ly vanema tütrega koos lasteaias, hiljem ühes klassis. Ly oli vaikne, tütar samuti. Ly ema ja isa elasid minu kodust üle tee, seal, kus hiljem elas Agneski.

 

1992, Aino

Aino oli mu vanaema sõbranna. Elas rohelises majas keset alevit. Lõikas minulgi juukseid. Ainol oli toredad, minust 10 aastat vanemad lapselapsed. Ükskord koos vanaemaga Aino juurde minnes hammustas mind Aino suur must koer, arm on mul siiani vasakul jalal alles. Jooksin ehmatusest ja valust nuttes koju. Aino minia töötas haiglas, ta sõitis mulle koju järgi ning määris panthelon kreemi jalale ja sidus. Imeline kreem. Aino ja ta minia on lahkunud.

 

1993, Alma

Alma oli mu vanatädi, vanaema õde, elas kollases majas. Juuksurina oli töötanud kogu elu, nüüd oli pensionil, kuid lõikas juukseid ikka. Käisime vanaemaga tal külas, Alma oli lahke ja naeris palju ning rääkis. Küsis, kuidas mul läheb. Alma oskas ka torte küpsetada ning enamasti olid need võikreemiga. Ükskord oli pannud habemenoa ühe ebaviisaka kliendi kõrile. Alma lahkus 2015, 90-aastasena.  

 

1998, Karmen

Karmen juures sai kümnekaga endale teismelisena poti või siis siilikas aetud. Klassikaaslased arvasid, et: “Karmeni karvaäri jätab kodutööd”, mina olin rahul. Karmen võttis alati jutu üles ning rääkisime viimaseid uudiseid. Karmeni mees ja lapsed on mu kauged sugulased. Karmeni ooteruumis oli ajakirju ja järjekord. Karmen ajas ka nulli üpris hea hinnaga.

2004, Heleda Peaga Naine

Olen unustanud nime, Raatuse ilusalongi juuksur, Narva maantee ühiselamu all 2004. Rääkisime temaga ülikooliõpingutest ja inimestest. Lõikus oli korralik.

 

2006, Ajateenija

Olin ise juuksur. Lõikasin ise kaitseväes rühmakaaslastel juukseid, lihtne ots, tuli nulli ajada. Nooremseersandi kursuse lõpus vilumus kasvas ning ka soengud muutusid keerukamateks, sest kirjutamata reeglina võis juba mütsi all pisut rohkem juukseid olla.

2009, Наталья

Juuksur Tallinna Keskturu trammipeatusest. Trammist tuli maha hüpata ning üle ukse sisse minna. Lõikas odavalt, aga soengud mulle ka ei meeldinud. Hind sai võidule. Juuksuris ma tihti ei käinud.

juuksur

2014, Marju

Töötas Kristiine keskuses, ennemalt Tallinki laeval. Juuksur, kes tegi tugevate sõrmedega peamassaaži, mida mul siiani ei ole õnnestunud kusagilt mujalt juuksurist hankida. Marju on kunstnik ja metafüüsik, oskas rääkida elu mõttest, endast ning kuulas sügavuti. Marjul on instagram. Kuulas ka siis, kui mul oli elus seis, kus olin töötu järgmisel nädalal abielluv väikese lapsega mees.

 

2016, Kerli

Sünnikodus käies asulasse tulnud Kerli, kes pani püsti oma ilusalongi. Alevist on linn saanud, julge samm. Kliente tuli lähemalt ja kaugemalt. Saan ka aru, miks. Kerli lõikas põhjalikult, ta oli esimene juuksur, kes läks ise jultunult mu puhmaskulmude kallale, on jutukas ning põhjalik. Saavutab kiire kontakti ning teeb tööd hästi.

 

2017, onu Tõnu

Tõnu juures käisin korra. Mu abikaasa soovitas, väitis, et Väikese Hiiglase Oliveri onu, Oliver laulis ju “Kuldsed käed on onu Tõnul”  Sasis paar korda mu pead ning saatis mu 15 eurot vaesemana koju. Samal ajal juukselõikusega viskas naiskolleegiga roppu nalja. Tundus, et naljast on asi kaugemal.

 

2018, Liana

Vaikne ja põhjalik. Lõikab ka habet. Ma palju tema kohta ei tea, tema minu kohta ka mitte. Delikaatselt ei küsi samuti. Kahene poeg Kaarel kartis suvel Liana juukselõikusmasinat, nagu kardab fotograafi lasteaias. Emmel lubas juba lõigata. Küllap teen teda veel Lianaga tuttavaks.

***

Elus on olnud juuksureid.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s