Elvis Presley, *Maculay Culkin ja Jennifer Lopez on tõenäoliselt Eestis enim inimesi inspireerinud kuulsused

Mul on tükimat aega üks mõte, mida ma soovisin hobi korras testida. Eesti.ee-s on selline huvitav asi nagu nimepäring. Sisestad nime ning saad teada, mitu antud nimega inimest Eestis on. Mul on nimelt üks mitteteaduslik teooriapoeg, et nimede levikuga saab kaudselt mõõta mingi nähtuse, eelkõige meedias esinevate isikubrändide intensiivsust ja mõju. Eesnimi on ju vanemate poolt antud, sel hetkel aktuaalne, perekonnanimi tuleb kaasa ja see vahetub ainult siis, kui inimene abiellub. Teisisõnu, minu teooriapoeg seisneb selles, et meedias esineva unikaalse nime esinemissagedusega populatsioonis saab öelda, kuivõrd suure jälje on see muusik, poliitik või sportlane kultuuri jätnud. Vähemalt öelda, et see muusik on jätnud suurema jälje, teine väiksema. See ei ole kindlasti ühene ning ehk on siin vigu, aga tulemused üllatasid mindki.

Ma üritasin vältida mitmetpidi levivaid nimesid, nt Vladimir ei pruugi olla seotud alatingimata Leniniga ja Lev (Tolstoi) võib samamoodi olla levinud ka mitmeti, samuti Konstantin või Lennart. Küll aga oletasin, et Adolfi esinemine Eestis on vastupidiselt Vladimiri levikuga unikaalsem, samuti Yoko, Elvis, Ronaldo, Pipi, Lotte või Scarlett. Nimede seas ei ole välja toodud neid tulemusi, mille kohta eesti.ee ütleb, et neid on vähem kui 5, ehk ei ole tegelikult kindlust, kas sellist nime üldse eksisteerib.

Sain sellise tulemused:

Muusika ja film
Elvis 171
Michael 139
Jennifer 100
Marilyn 89
Leonardo 30
Rosa 30
Rihanna 29
Giuseppe 19
Justin 12
Grace 8
Yoko 7
Kirjandus
Ernest 57
Lotte 28
Pipi 6
Poliitika
Ronald 217
Adolf 100
William 77
Jossif 55
Willy 17
Jacqueline 14
Jimmy 8
Francis 7
Charles 7
Louis 5
Sport
David 590
Paavo 280
Roger 213
Michael 139
Ronaldo 34
Jesse 19
Kunst
Pablo 6
Teadus
Neil 17
Seletamatu
Kevin* 2033
John 36

 

Neid nimesid oleks huvitav kõrvutada nimede sünniaegadega, kas Justin Timberlake ja Justin Bieber on mõjutanud nimede panemist või millal pandi Eestis nimeks esimene Elvis? Elvis Presley tundub üldse olevat jätnud Eestisse nii sügava jälje, et nimi on omaks saanud pikema aja vältel – miks muidu seda on pandud 171 korda. Ronaldo/Christiano Ronaldo jalgpallurteina minu jaoks oli üllatus – 36 nime. Michael (Jackson, Jordan, Schucmacher).

Üllatav on ka lastekirjandusest tulenevate nimede esinemine. Lotte – tervelt 28 nime ning Pipi, küll üksnes 6, ent siiski märgatav.

Poliitikutest ilmselt on Külm sõda ning II ms jätnud inspiratsiooniks kaks tõsist poliitikut, Hitleri ja Reagani. Tõenäoliselt 5aastaseid Adolfeid Eestis ringi ei jookse, ent vanemaid mehi küll. Jacqueline (Kennedy?) kõlab nimena vastu 14 korral. Paavst Francise puhul ma eeskuju ei otsiks usust, ent ei saa välistada. Nimi esineb 7 korral. Kuul käimine oli midagi uut ja usun, et Neil (Armstrong) võib olla siinkohal inspiratsiooniallikaks ja äraunustatud vana.

Kahtlustan nime Rosa (30) leviku taga „Metsiku roosi“ menu 1990te alguses. Samaväärt on nimi Rihanna, mis võib olla inspireerinud 29 perekonda.

* Kevini leviku populaarsus lahenes ära sellega, et Maculay Culkin “Üksinda kodus” filmidest võib olla eeskuju, millest on lapsevanemad kinni haaranud.

Igatahes oli huvitav sellist katset teha. Iseasi, kas sellest nüüd absoluutset tõde tasub otsida.

Kasutasin elu lihtsustamiseks liste:

http://alltoptens.com/top-ten-most-popular-female-singers-in-2014/
http://www.biographyonline.net/people/america/famous-americans.html
http://alltoptens.com/top-10-popular-male-singers/

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s